Nie pytaj o to, co jest jasne i klarowne
Wiele informacji dotyczących wakatów zawierają oferty pracy dostępne m.in. w serwisie internetowy Pracuj.pl. Zapoznaj się szczegółowo z tym, o czym pracodawca wspomniał w ogłoszeniu i nie pytaj o to rekrutera. W jego ocenie takie zachowanie może zostać odebrane jako nieprofesjonalne i wymarzona praca ucieknie Ci sprzed nosa.
Nie pytaj, czym zajmuje się firma
Na listę pytań niedopuszczalnych podczas rozmowy kwalifikacyjnej wpisz zagadnienie dotyczące działalności firmy. Powinieneś wiedzieć, czym zajmuje się przedsiębiorstwo, z którym chcesz związać się zawodowo. Taka niewiedza świadczy o nieumiejętnym kierowaniu własną karierą i braku profesjonalizmu.
Ile zarobię?
Temat ewentualnych zarobków prawdopodobnie pojawi się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, ale poruszyć go powinien rekruter. Pytanie o dochody padające z Twoich ust zostanie źle odebrane. Może sprawić, że zostaniesz odebrany jako osoba roszczeniowa, a taki pracownik nigdzie nie jest mile widziany. Lepszym rozwiązaniem będzie pytanie o zakres obowiązków i Twoje ewentualne miejsce w zespole.
Kiedy pójdę na urlop i jak długo będzie on trwał?
Osoba, która jeszcze przed podjęciem pracy myśli o odpoczynku nie jest dobrym kandydatem na objęcie wolnego stanowiska. Pytanie o urlop padające podczas rozmowy kwalifikacyjnej wystawia opinię osoby, która będzie unikała zaangażowania się w realizację projektów i skupi się raczej na tym, by swoje obowiązki przełożyć na współpracowników.