- Na czym polega faktoring?
- Czym jest cesja wierzytelności?
Na czym polega faktoring?
Faktoring jest usługą polegającą na wykupie faktur od klienta, który dostarcza towary i usługi swoim kontrahentom. Za pośrednictwem faktoringu przedsiębiorca może terminowo regulować swoje płatności, nie martwiąc się o często wydłużający się termin spłaty.
Uczestnikami faktoringu są przedsiębiorca (nazywany także faktorantem), instytucja finansowa (nazywana faktorem) oraz kontrahent (inaczej nazywany dłużnikiem faktoringowym). Współpraca pomiędzy tymi trzema podmiotami, polega na tym, że faktorant przesyła faktury do faktora, a ten następnie wysyła środki na konto przedsiębiorcy (najczęściej w wysokości 80-90% wartości faktury), a następnie oczekuje na zapłatę należności przez dłużnika faktoringowego.
Warto rozważyć opcję faktoringu, w ostatnim czasie cieszy się ona rosnącym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, w końcu koszty odzyskiwania należności nie należą do najniższych, podobnie jak czas oczekiwania na zapłatę, który potrafi wynieść nawet kilka miesięcy. Na rynku istnieje wiele firm świadczących usługi faktoringowe, m.in. faktoria.pl.
Czym jest cesja wierzytelności?
Decydując się na usługi faktoringowe przychodzi czas na zawarcie umowy. Związana jest z nią wspomniana cesja wierzytelności: https://faktoria.pl/porada/Cesja-wierzytelnosci-czym-jest.
Polega ona na przeniesieniu uprawnień wierzytelności z wierzyciela na nabywcę. Innymi słowy, we współpracy faktoringowej jest to przeniesienie uprawnień do wierzytelności wynikającej z wystawionego dokumentu sprzedaży z przedsiębiorcy na instytucję finansową (faktora).
W wyniku cesji wierzytelności dotychczasowy właściciel wierzytelności przestaje nim być, a wszystkie uprawnienia i konsekwencje z niej wynikające przechodzą na nowego nabywcę, łącznie z roszczeniami, takimi jak odsetki ustawowe.
W tym momencie warto też odpowiedzieć sobie na pytanie, co może być przedmiotem cesji wierzytelności? Dobrze wiedzieć, że może to być każda wierzytelność, która jest zgodna z przepisami prawa. Co więcej, mogą to być też zaległości zabezpieczone hipoteką czy nawet takie, które uległy już przedawnieniu. Ponadto, istnieje możliwość dokonania cesji wierzytelności, która pojawi się w przyszłości. Musi natomiast istnieć wobec niej stosunek prawny, taki jak np. umowa przedwstępna.