Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 kwietnia 2025 15:40
Reklama dotacje unijne dla firm

Planowanie i projektowanie sieci telekomunikacyjnych - na czym polega?

Celem sieci telekomunikacyjnych jest zapewnienie kompleksowych usług dostępowych do telefonii, radia, połączeń satelitarnych, a także infrastruktury komputerowej i internetowej. Ich projektowanie składa się z trzech odrębnych procesów, których celem jest uwzględnienie szeregu czynników zewnętrznych wpływających na funkcjonowanie sieci. Jak to wygląda w praktyce?
  • 08.03.2024 11:19
Planowanie i projektowanie sieci telekomunikacyjnych - na czym polega?

 

Plan i projekt, czyli od czego zacząć budowę sieci telekomunikacyjnej?

Upraszczając, sieć telekomunikacyjna to infrastruktura napowietrzna, podziemna lub podwodna, której zadaniem jest przesłanie sygnału z punktu A do punktu B. W tym celu należy ją zaprojektować tak, aby uwzględnić szereg stałych i zmiennych czynników, które mogą mieć wpływ na jej funkcjonowanie. Należą do nich m.in.:

warunki geograficzne,

tłumienie sygnału,

dostępność punktów wzmacniających sygnał,

zabezpieczenie infrastruktury,

liczba użytkowników itd.

Na ogół projektowanie sieci telekomunikacyjnych ma na celu stworzenie optymalnych warunków transferu danych, tak aby wyeliminować ryzyko wystąpienia uszkodzeń, ograniczyć koszty serwisowania i maksymalnie zwiększyć przepustowość sieci.

Etapy projektowania sieci telekomunikacyjnych

Planowanie i projektowanie sieci telekomunikacyjnych należy rozpocząć od określenia topologicznego położenia wszystkich obiektów sieciowej infrastruktury i zarządzającej nią automatyki. Następnie należy przeanalizować sposoby ich połączenia, a także - jeśli zachodzi taka potrzeba - wzmocnienia i zasilenia przez zewnętrzne stacje elektroenergetyczne.

Kolejnym etapem planowania jest dostosowanie parametrów komponentów sieci do wymogów wydajnościowych. Uwzględnia się tu również klasę świadczonych usług i koszty przesyłu danych.

Na koniec należy uwzględnić pozostałe zmienne, w tym wymóg niezawodności sieci, odpowiednią przepustowość, a także popytu ze strony użytkowników (w tym abonentów). Mając te dane, można przystąpić do kolejnego kroku, jakim jest planowanie sieci telekomunikacyjnych w wymiarze fizycznym.

Rola wymiarowania i inżynierii ruchu w projektowaniu sieci

Nie można też zapominać o konieczności przeprowadzenia planów przepustowości. Wykonuje się je w godzinach szczytu, porównując liczbę użytkowników, zapotrzebowanie z ich strony, a także istniejące możliwości sieci (liczba przełączników i obsługiwanych kanałów). Potencjał sieci nigdy nie powinien być zbliżony do szacowanego zapotrzebowania, gdyż zawsze istnieje ryzyko zwiększonego popytu i nadmiernego obciążenia infrastruktury. Nie bez znaczenia jest też uwzględnienie inżynierii ruchu sieciowego, która uwzględnia ścieżki transmisyjne i dąży do tego, by przesył danych był płynny w każdych warunkach.

Więcej na temat usług projektowania i realizacji sieci telekomunikacyjnych można znaleźć na stronie eltelnetworks.pl, którą prowadzi podmiot zajmujący się tą dziedziną usług IT.

 


ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama