Ale po kolei.
Co to jest operat szacunkowy?
Operat szacunkowy jest sporządzanym przez profesjonalistę dokumentem, którego celem jest określenie wartości nieruchomości. Jest to konieczne w przypadku spraw sądowych (np. podział majątku), księgowych (np. egzekucja mieszkania, tj. przejęcie należącej do dłużnika nieruchomości lub jej części i spieniężenie jej na poczet spłaty wierzyciela) czy podczas prób otrzymania kredytu hipotecznego.
Operat szacunkowy zawiera specjalistyczną analizę stanu fizycznego i prawnego lokalu, które pozwalają ustalić rzeczywistą wartość nieruchomości. Naturalnie dokument ten pełen jest informacji, które są uzasadnieniem takiej oceny. Oczywiście operat szacunkowy zawiera też to, co wszystkich interesuje najbardziej - kwotę, przedstawiającą realną wartość nieruchomości.
Kto wystawia operat szacunkowy? Ile kosztuje operat szacunkowy?
Operat szacunkowy sporządzić może rzeczoznawca majątkowy. Jest to osoba, która posiada odpowiednie na tym polu kwalifikacje, potwierdzone stosownym certyfikatem.
Operat szacunkowy jest zwieńczeniem całego procesu związanego z wyceną nieruchomości. Rzeczoznawca nieruchomości musi przyjechać na miejsce i dokonać dogłębnej, specjalistycznej analizy. Dokument jest tego poświadczeniem.
Koszt sporządzenia operatu szacunkowego to ok. 300-500 złotych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że sama wycena mieszkania też może być kosztowna. Ceny tych usług wahają się od 500 do 1500 złotych i są efektem wielu pochodnych. Najbardziej oczywistą z nich jest wielkość analizowanej nieruchomości.
No dobrze, przejdźmy do odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule: czy operat szacunkowy jest konieczny przy odkupie nieruchomości w ramach licytacji komorniczej?
Z punktu widzenia prawa, nie. Każdy może samodzielnie wycenić nieruchomość. Wiąże się to jednak z olbrzymim ryzykiem - jeśli przy sprzedaży przestrzelisz z ceną, nieruchomości latami nie uda się sprzedać. Jeśli zaś nie doszacujesz wartości nieruchomości, możesz stracić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Rynek nieruchomości ma wiele zawiłości, a na faktyczną wartość nieruchomości może wpływać mnóstwo czynników, które większości nie przyszłyby do głowy.
Handel nieruchomościami wiąże się ze zbyt wielkimi kwotami, by warto było oglądać każdy grosz z dwóch stron. Możesz wtedy nie zauważyć, że tracisz znacznie więcej. Dlatego zanim zdecydujesz się na odkupienie mieszkania z licytacji komorniczej upewnij się, że nie przepłacasz.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej nt. wyceny nieruchomości lub szukasz profesjonalnej pomocy rzeczoznawcy nieruchomości, zajrzyj na Pewnylokal.pl.